top of page

H1N1 i mnogobrojna skupina

Je li španjolska gripa nastala u Španjolskoj?

Cilj radionice koju su vodile studentice PMF-a s profesoricom Kapov bio je usporedbom pandemija nekad i danas definirati kritične točke u širenju i kontroli zaraznih bolesti. Radionica je bila posebno usredotočena na španjolsku gripu koja se pojavila u ožujku 1918. godine. Učenici su dobili informacije o tome da španjolska gripa zapravo potječe iz SAD-a, saznali su kako je došlo do njezina nastanka te kako se rasprostranjivala. Također bi nakon prisustvovanja ovoj radionici učenici trebali znati opisati put širenja bolesti, koje su dobne skupine bile pogođene i zašto, objasniti različite podatke o brojevima oboljelih i smrtno stradalih osoba te usporediti uzroke, pojave i načine širenja epidemija svinjske i ptičje gripe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Atmosfera u radionici bila je odlična, učenici zainteresirani te spremni na rad. Učenici i voditeljice radionice spremno su odgovorile i na naša pitanja o samoj radionici na ovogodišnjem DON-u.

Je li radionica ispunila vaša očekivanja?

Antonija : Jest, sviđa mi se način rada, na primjer izrađivali smo makete.

Mia: Da, puno je aktivnosti i sve što radimo kreativno je na neki način. Ako nije kreativno, stvarno radimo nešto novo, nešto što nismo znali.

Lea: Jest! Radimo zanimljive stvari. Nisam znala što da očekujem na toj radionici, ali ispalo je stvarno dobro na kraju i ekipa mi je bila odlična.

Studentice: Mislimo da jest jer su učenici zainteresirani za temu, nije im monotono ni dosadno, puno toga su naučili.

Tema DON-a

Što mislite o temi ovogodišnjega DON-a?

Ana: Mislim da ne ostavlja puno mjesta za improvizaciju, ali iznenadile su me sve ideje koje su profesori imali.

Mia i Miha: Iskreno smo htjele drugu temu koja bi bila bolja.

Lea: Iskreno mi se nije dalo više slušati o ratovima, ali ispalo je dobro na kraju.

Prof. Kapov: Dakle, u početku mi se učinilo kao nemoguća misija. Nešto što je period od prije 100 godina mislila sam da učenike apsolutno neće zanimati. Izgledalo mi je da će i sam izbor tema za radionice biti težak i tako je i bilo u početku dok smo se držali striktno '18. koja je automatski asocijacija na završetak Prvoga svjetskog rata te na političko stanje u Europi i svijetu, no kako su se stvari razvijale tako su teme naprosto nailazile. Čim smo napravili nekakav odmak, usporedba što se sve događalo između 1918. i 2018., puno tema nametnulo se samo po sebi. Čini mi se da je na kraju sve dosta uspješno.

Imate li prijedlog teme za novi DON?

Lea: Možda bismo mogli nešto malo modernije.

Mia i Miha: Cjelokupna tema ne bi trebala biti povijesna.

Timski rad i primjena znanja

Što vam je najzanimljivije iz njezina programa?

Antonija i Ana: Sviđa nam se timski rad.

Lea: Dosad mi je najzanimljiviji bio odlazak na Institut Ruđera Boškovića.

Mia: Samo gradivo, učimo o virusima i bakterijama što je meni zanimljivo.

 

Što želite da Vaši učenici nauče iz ove radionice?

Prof. Kapov: Razmišljati. Primijeniti znanje, staviti neke današnje trendove u povijesni kontekst. Neka pitanja koja su i danas aktualna kao npr. pitanje cijepljenja. Mislim da je važno za mlade ljude da imaju neku perspektivu, kad razgovaraju o tome, da mogu argumentirati svoje stavove.

Lara Kontent i Dorotea Kranjčec, 2.b

bottom of page