top of page

Kako sačuvati mir u propagandnom ratu?

Umijeće mira(tovanja)

U utorak, 27. ožujka, infiltrirala sam se u redove grupe Kako sačuvati mir u propagandnom ratu? za vrijeme posjeta Muzeju grada Zagreba na Gornjemu gradu. Sudionici su imali zadatak u pola sata razgledati postav na prvom katu muzeja, gdje su izloženi predmeti od kraja 19. stoljeća do danas. Posebnu su pažnju trebali posvetiti onima u službi promidžbe, bila ona austrougarske, komunističke ili kojegod naravi. Među raznolikim artefaktima, svatko je odabrao jedan kako bi ga analizirao, od njegovog teksta ili slike do dojma koji ostavlja. Proučavale su se reklame za razne prehrambene proizvode poput kruha ili pjenušca, posteri iz vremena NDH te najave koncerata i predstava. Ono što je prethodnoga dana bilo teoretski naučeno, tada je bilo praktično usvojeno, pa su se pri povratku u školu razvijale ideje o prezentaciji i ulozi propagande u današnje doba.

 

 

Sljedeći dan imala sam priliku razgovarati s voditeljicom radionice, profesoricom Bračun.

Zašto ste se odlučili fokusirati na propagandu u Vašoj radionici?

Prvi svjetski rat nudi velik broj tema koje mogu biti pokrivene. Kada sam razmišljala o svojoj radionici, razmišljala sam o tome kako ju mogu povezati sa sadašnjosti. Svi ćemo se složiti kako je i pozitivna i negativna propaganda danas svuda oko nas, offline i online, a Prvi svjetski rat bio je prekretnica u njenoj ulozi i uopće važnosti. Ona je u to doba imala dvije svrhe: mobilizirati ljude i ocrniti neprijatelja. To znači da je morala utjecati na milijune ljudi, kako na vojnike, tako i na civile.

Kao cilj radionice, dakle, želite da učenici razumiju snagu propagande?

Ne da samo razumiju, već da mogu mirne glave analizirati propagandne predmete i ustanoviti njihov društveno-politički značaj, da mogu sami kreirati propagandne plakate te da pomoću njih utječu na tuđe mišljenje. 

Hoće li imati prilike upustiti se u takav projekt upravo na ovoj radionici?

To nam i jest završni projekt; kreirati kampanju koja promiče ostanak DON-a putem propagandnoga plakata, slogana, anketiranja.

Mislite li da će vaša grupa ispuniti očekivanja?

Apsolutno! S obzirom na to da nisam očekivala da će većina učenika biti prvi razred, izrazito sam zadovoljna njihovim angažmanom, kreativnošću, sjajnim idejama i marketinškim talentom. Bilo mi je bitno da shvate ono što im želim prenijeti, te da to primijene, i ne mogu reći da nisu uspjeli.

Mislite li da bi trebalo promijeniti što u svezi DON-a?

Svakako bi trebao trajati duže, dakle pet dana kao što je bilo i prije. Mislim da tri dana nisu dovoljna da bi se svaki učenik uspio izraziti, a ponekad ni za grupe da uspiju u svim svojim naumima.

Imate li možda prijedlog teme za sljedeći DON?

Nešto optimistično, na primjer radost. Dovoljno je apstaktno da svatko može naći neku poveznicu s onim što voli, poput radosti kretanja, pisanja, komuniciranja, matematike. Zašto ne, svima nam fali malo radosti u životu.

 

 

Vanja Novosel, 4.D

bottom of page