Šifriranje
Razbij kod!
U današnje vrijeme, ako nekome trebamo prenijeti neku poruku, koji je najbrži način? Mobitelom. Iako postoje i pisma, telegrami, ljudi će često odabrati onaj brži i jeftiniji način. No, kako je to bilo prije 100 godina, za vrijeme 1. svjetskog rata? Radi diskrecije i prije svega tajnosti, koristile su se šifre. A kako su se one zapravo koristile, saznali su učenici u radionici broj 17!
Nakon što su profesorice Miletić Marković i Rabuzin učenike upoznale s dvama načinima kodiranja, bili su spremni za konkretan zadatak: pronalazak kodova u gradu. Podijeljeni u grupe, neki s puno entuzijazma, neki i ne toliko oduševljeni, krenuli su svaki prema svom prvom odredištu koje im je bilo dodijeljeno QR kodom koji su morali skenirati. Kod su skenirali aplikacijom te dobili šifriranu adresu neke lokacije koju je bilo potrebno otkriti, te nekoliko hintova radi lakšega pronalaska, koji su uključivali sliku odredišta i neke povijesne podatke o tom mjestu. Svaka od lokacija (njih 6) zapravo je na neki način bila povezana s 1. svjetskim ratom. Kada bi učenici pronašli lokaciju, morali su se fotografirati kako bi potvrdili svoj pronalazak, te su tako i odmah dobili sljedeći kod. Nakon što su pronašli sve kodove, sretno su se vratili u školu zadovoljni razbijenim šiframa.
Kao novinari, imali smo čast pridružiti se jednoj od grupa i s njima "prošetati" Zagrebom. Za rad je svakako bilo potrebno malo timskog duha, što su, vjerujem, imale sve grupe. Mislim da su svi naučili ponešto o svakoj od tih šest lokacija kao i o šifriranju općenito. Tema radionice bila je izrazito zanimljiva i neuobičajena, no na kraju se pokazala vrlo zabavnom. Drago nam je što smo i mi sami naučili nešto, iako nismo bili prisutni cijelo vrijeme.
Razgovarali smo s profesoricom Sudar.
Je li radionica ispunila Vaša očekivanja?
- Jest, ispunila je očekivanja, jer sve što smo osmislili da ćemo napraviti unutar tih aktivnosti smo i napravili.
Što mislite o temi ovogodišnjeg DON-a?
- Tema je aktualna jer se neke stvari koje su se događale prije sto godina mogu primijeniti na današnje događaje. Važno je da učenici koji žive tu i sad steknu dojam o tome kako je to bilo prije sto godina na nekakav interaktivan način i da oni sudjeluju u tome i stvaraju.
Imate li ikakav prijedlog za novi DON?
- Apsolutno ne! No možda bi bila dobra ideja da se sljedeći put okrenemo budućnosti.
Kako je Vaša radionica povezana s temom DON-a?
Povezana je na način da su učenici dobili uvid u šifriranje i način na koji se to radilo u 1. svjetskom ratu, a isto tako su lokacije po Zagrebu koje su morali naći, vezane i značajne za 1918. godinu. Kad su razbili QR kod, tj. kad su ga dešifrirali, dobili su poveznicu na opis što se događalo u Zagrebu u tom trenutku na tom mjestu.
Što želite da učenici nauče tijekom radionice?
Želim da se više uključe u stvaranje te da manje pasivno sudjeluju i u nastavu i u svemu ostalome, da budu aktivniji.
Mario Cvitanović, 2.a i Anamarija Zokić, 2.b