SREBRENICA
Česte su pojave na našim prostorima negiranje povijesti ili umanjivanje načinjene štete. Kako takav scenarij ne bi doživio i genocid u Srebrenici, Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba već 13. godinu zaredom organizira konvoj mladih Bošnjaka i njihovih prijatelja. Tako su ove godine i naši učenici pod geslom „Da se ne zaboravi“ imali priliku posjetiti Srebrenicu te odati počast patnji tamošnjih stanovnika. Što se u Srebrenici dogodilo te što iz toga događaja možemo naučiti, pročitajte u nastavku.
Foto Karla Škrlec
Sat povijesti: Srebrenica
Genocid u Srebrenici trajao je od 13. do 19. srpnja 1995. godine, a provela ga je Vojska Republike Srpske. Kako bi spasili vlastite živote, stanovnici Srebrenice pokušali su se sakriti, a velik broj i pobjeći kroz šumu, no rijetko je tko u svome naumu i uspio. Naime, unatoč prisutnosti mirovnih snaga UN-a koje su obećavale pomoći, stanovnicima Srebrenice nije bilo spasa. Razdijeljeni su po spolovima da bi muškarci i dječaci postali žrtve genocida. Točnije, njih 8372, a posmrtne ostatke nekih od njih, u nadi da će ih moći dostojno pokopati, majke Srebrenice čekaju i dandanas.
Poruka mira, ne rata
Sudionici konvoja su, već trinaestu godinu zaredom, posjetili Memorijalni centar u Potočarima te mjesto Srebrenica, gdje su i prisustvovali svojevrsnom ''satu povijesti'' te saznali kako je genocid utjecao na živote lokalnog stanovništva iz iskustava srebreničkih majki. Važno je istaknuti da je, unatoč grozotama koje su se na srebreničkom području događale u prošlosti, poruka Bošnjaka u Hrvatskoj danas izrazito pozitivna te ne ostavlja mjesta mržnji. Ponosni su na činjenicu da većina sudionika njihova konvoja nisu pripadnici bošnjačke manjine već upravo njihovi prijatelji. Želja je organizatora osvijestiti mlade o zločinu koji se dogodio u Srebrenici kako se on ne bi zaboravio, a naravno ni ponovio. S tim ciljem prije polaska nagradili su i najbolje eseje na temu Srebrenice, koje su pisali zagrebački srednjoškolci.
U iščekivanju 14. konvoja
Zahvalni smo Vijeću Bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba što nam je dalo priliku da se pridružimo konvoju i naučimo nešto više o srebreničkom genocidu na licu mjesta. Nadamo se da ćemo moći sudjelovati i sljedeće godine, a dotad se opraštamo uz prekrasnu poruku koju je prije puta poslao Mevludin Arslani, izaslanik predsjednika Mešihata Islamske zajednice:
''Nemojmo zaboraviti da je u Srebrenici zlo pobijedilo dobro, a mi se nadamo da će pravda jednoga dana, ako Bog da, pobijediti zlo''
Foto Karla Škrlec
Foto Karla Škrlec