Projekt Lycée d'Europe
XVIII. gimnazija imala je ove godine priliku sudjelovati u projektu Lycée d'Europe. Sam projekt počeo je još u veljači, ali se nedavno održao završni susret mladih iz cijele Europske unije. Iz svake države članice EU prisustvovala su dva učenika i jedan profesor. Hrvatsku su predstavljale učenica Anna Quinaux iz IV. gimnazije te Tia Majerović Stilinović, učenica 3. a razreda XVIII. gimnazije i profesorica francuskog jezika i likovne umjetnosti u XVIII. gimnaziji Iva Rukavina. O projektu i susretu u Parizu razgovarale smo s profesoricom Rukavina i učenicom Tijom.
Pišu: Anika Gazić i Matija Gradac
20. svibnja 2022.
Lycée d'Europe događaj je u okviru francuskoga predsjedanja Vijećem Europske unije. Prvobitno je zamišljeno da se projekt održi kao susret srednjoškolaca i profesora iz svih zemalja Europske unije u Strasbourgu, ali je zbog epidemiološke situacije održan online preko platforme Teams. Po mišljenju naše učenice Mije zadatci su bili zanimljivi, a sve u svemu smatra projekt odličnim iskustvom.
Tjedan dana učenici su na daljinu sudjelovali u raznim radionicama, no međusobno upoznavanje i povezivanje ipak je bilo teže na daljinu, stoga je dogovoren susret mladih u Parizu od 8. do 10. travnja 2022. godine. Cilj projekta bio je pobliže upoznavanje mladih s Europskom unijom. Teme radionica koje su predstavljene i francuskom ministru obrazovanja bile su vezane uz postojanje europskog sjećanja, mobilnost, granična pitanja u Europi, očuvanje okoliša i sl. Mia je istaknula upoznavanje drugih gradova EU kao jednu od zanimljivijih radionica. Profesori su također imali priliku upoznati se s kolegama iz cijele Europe te vidjeti s kojim se problemima susreću na nastavi, kakve radionice i kreativne programe imaju. Kako nam profesorica Rukavina priča, bila je to jedinstvena prilika vidjeti kakve odnose drugi profesori imaju sa svojim učenicima te i njih bolje upoznati.
Putovanje u Pariz
Osim međusobnog upoznavanja, imali su priliku upoznati i sam grad Pariz. Održana je svečana večera na brodu koji je plovio rijekom Seinom. Drugi dan bio je predodređen za posjet muzeju Orsay i kratkom razgledavanju toga dijela grada. Zatim su posjetili Francuski parlament gdje ih je dočekalo osoblje koje im ga je predstavilo. Navečer su bili pozvani na muzički festival u glazbenoj dvorani na Seini. Za kraj druženja imali su piknik na travi organiziran u Švedskom institutu.
Pariz su napustile s novim poznanstvima i prijateljstvima koja će se, nadaju se, nastaviti na sljedećem skupu.
Profesorica Rukavina i učenica Tia smatraju kako je susret sjajno zamišljen. Nažalost projekt nije organiziran kako je trebao biti, ali time su ipak dobile odlično iskustvo online i uživo u Parizu. Projekt je pokrenula Francuska kako bi svaka sljedeća presjedajuća država mogla ugostiti i ujediniti mladež europskih gimnazija te se nadaju da je ovo tek početak nezaboravnim iskustvima i obrazovanju mladih.