top of page

Metoda analize fotografija u nastavi Sociologije na njemačkome jeziku

Dvojezičari 3. a razreda XVIII. gimnazije pomogli studentici diplomirati!

14. prosinca 2022.

Piše: Teodora Gerbus

O istraživanju

Učenici 3. a razreda (dvojezični program nastave na njemačkome jeziku) sudjelovali su početkom lipnja 2022. godine u istraživanju radi izrade diplomskoga rada na temu Analiza fotografija kao demonstracijska metoda u integraciji nastave Sociologije i Njemačkog jezika na temu „Kulturni sukob i integracija“.

Cilj je istraživanja bio ispitati uspješnost korištenja metode analize fotografija u nastavi Sociologije na njemačkom jeziku te time doprinijeti razvoju i kvaliteti nastave Sociologije i Njemačkog jezika u srednjim školama. 

Istraživanje je obuhvatilo tri nastavna sata Sociologije u kojima su učenici analizirali fotografije, izrađivali plakate u sklopu grupnog rada te na kraju trećeg nastavnog sata ispunili anketni upitnik o svojem zadovoljstvu korištenom metodom analize fotografija. Osim toga, uspješnost korištene metode evaluirala se i osvrtom predmetne nastavnice na učenički angažman tijekom analiziranja fotografija.

Rezultati

 

Rezultati dobiveni sudjelovanjem učenika i njihovim vrednovanjem korištene metode ukazuju na to da analiza fotografija gaji veliki potencijal u produbljivanju učeničkog razumijevanja za sociološke pojmove i približavanja stvarnih društvenih pojava i problema učenicima.

Osim toga učenici su u više navrata izdvojili važnost razvijanja vizualne percepcije u nastavi što je moguće činiti upravo metodom analize fotografija. S obzirom na produktivno usmeno izražavanje učenika na stranom jeziku rezultati ukazuju na to da se korištena metoda pozitivno odrazila na uključivanje svih učenika u nastavni proces i na njihovo aktivnije zauzimanje uloge u procesu učenja.

Osvrt studentice

Već na početku prvog nastavnog sata postalo mi je jasno da će rad i suradnja s učenicima biti fantastična. Učenici su se iskazali svojom aktivnošću i zainteresiranošću za sadržaj nastave, a uključivali su se bez zadrške u svaki segment sata. Već na kraju prvog sata ostala sam zatečena ugodnom nastavnom klimom koji su učenici stvorili i time me u potpunosti prihvatili u svoje iskustvo učenja. Ostali tijek nastave istaknuo se lakoćom rada koju u potpunosti pripisujem odličnim radnim navikama učenika.

Budući da su se teme nastavnih sati „Kulturni sukob“ i „Integracija“ obrađivale na primjerima fotografija izbjegličke krize 2015. i 2016. godine, zahtjevnost i ozbiljnost nastavnog sadržaja važna su okosnica u sagledavanju uspješnosti nastavnih sati. U tom pogledu, učenici su ozbiljno pristupili spomenutim temama i svojim produktivnim radom doprinijeli realizaciji svih planiranih aktivnosti. Stoga su učenici trećeg razreda svojim zrelim pristupom radu ukazali na mogućnost obrađivanja osjetljivih aktualnih tema u nastavi s garantiranom uspješnosti.

Nakon održanih nastavnih sati uslijedila je evaluacija prikupljenih podataka i pisanje diplomskog rada u skladu s dobivenim rezultatima. Nakon ljeta provedenog za „pisaćim strojem“ moj je diplomski rad stekao svoju finalnu inačicu koju sam predala Povjerenstvu na prosudbu.

Nakon pozitivne povratne informacije svih članova Povjerenstva, bio je dogovoren i datum moje obrane, 27. rujna. Na obrani sam Povjerenstvu ukratko predstavila sadržaj diplomskog rada, što je uključivalo predstavljanje istraživanja provedenog u XVIII. gimnaziji.

 

Povjerenstvo je bilo ugodno iznenađeno kvalitetom rada učenika i njihovim izvrsnim znanjem njemačkog jezika koje im je omogućilo nesmetano praćenje i sudjelovanje u nastavi Sociologije u kojoj se obrađuje jedna vrlo složena tema.

Warren Richardson.png

       Warren Richardson, World Press fotografija 2016. godine
(sadržaj fotografije analizirao se na nastavi)

Zahvala

Zahvaljujem nastavnici Karin Nigl i njezinim učenicima na sudjelovanju u istraživanju. Svojom su susretljivošću obogatili moj rad istraživačkom komponentom, a svojom su dobrohotnošću i gostoljubivošću priredili mi prekrasno nastavno iskustvo koje je obilježilo početak moje nastavničke karijere. Želim nastavnici Nigl svu sreću u njenom daljnjem nastavničkom djelovanju, a učenicima XVIII. gimnazije puno uspjeha na njihovu obrazovnom putu!

 

Dodatne informacije o tijeku nastavnih sati i rezultatima dostupni su u tekstu diplomskog rada objavljenog na ODRAZ-u, otvorenom digitalnom repozitoriju akademske zajednice FFZG-a. Cijeli tekst diplomskog rada dostupan je na poveznici: https://repozitorij.ffzg.unizg.hr/islandora/object/ffzg%3A6834

bottom of page