I am Greta
Kino Tuškanac 18. listopada 2021. godine bilo je središte razmišljanja o klimatskim promjenama jer je upravo tamo održana hrvatska premijera švedskog filma Ja sam Greta. Premijeru su organizirali Udruga Terra Hub te veleposlanstva Švedske i Ujedinjenoga Kraljevstva, a nazočili su joj i učenici XVIII. gimnazije u pratnji profesora geografije, Daniela Letice i Hermenegilda Galla. Na učenička pitanja odgovarao je ministar gospodarstva i održivog razvoja, Tomislav Ćorić. Priliku pogledati premijeru filma imala je i naša vanjska suradnica, učenica Barbara Šoštarić, čiji komentar na film donosimo u Kreativnome kaosu.
Profesori Letica i Gall s učenicima XVIII. gimnazije na pretpremijeri
H. Gall / Razgovor učenika i ministra Ćorića
Komentar: Barbara Šoštarić
30. listopada 2021.
I am Greta dokumentarni je film iz 2020. godine redatelja Nathana Grossmana. Svoju svjetsku premjeru imao je na 77. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji 3. rujna 2020. godine. Dokumentarac prati Gretu Thunberg, šesnaestogodišnju klimatsku aktivisticu iz Švedske, na njezinom međunarodnom pohodu kojim pokušava natjerati ljude da slušaju znanstvenike o svjetskim ekološkim problemima i počnu poduzimati promjene.
Film spaja Gretine privatne kućne snimke, često u pratnji njezina oca, i njezin početak štrajka koji brzo prerasta u globalni fenomen. O Gretinu djetinjstvu i aspektima njezina Aspergerovog sindroma saznajemo od Grete i njezinih roditelja. Njezina priča započinje u 2018. godini kada je počela protestirati ispred švedskog parlamenta. Tada je imala 15 godina!
Službeni poster Grossmanova dokumentarnoga filma
Držala je natpis „Školski štrajk za klimu”, kako bi izvršila pritisak na vladu da ispuni ciljeve za smanjenje emisije ugljika. Njezina prvobitno malena kampanja imala je globalni učinak, inspirirajući tisuće mladih ljudi diljem svijeta da organiziraju vlastite štrajkove. Do prosinca 2018. godine, više od 20 000 učenika od Ujedinjenog Kraljevstva do Japana pridružilo joj se preskočivši školu u znak prosvjeda. Godinu dana kasnije Greta je dobila prvu od triju nominacija za Nobelovu nagradu za mir zbog svog klimatskoga aktivizma. Nakon toga mlada aktivistica postala je globalna senzacija. Tijekom ostatka filma pratimo njezina putovanja i isječke s nekih od najvećih govora i marševa, uključujući samit UN-a na kojem je ljutito osudila nedjelovanje odraslih za probleme klimatskih promjena. Tada je istaknula kako sva odgovornost leži na djeci.
Logo pokreta Fridays for future
Unsplash / Gretin govor
Bio je to do tada njezin najpoznatiji govor „Kako se usuđujete”. Također dobivamo uvid i u njezino mentalno stanje i doznajemo kako se ona nosi sa slavom, ali i kritikom koju dobiva. Film prate komentari TV voditelja i svjetskih vođa koji dovode u pitanje njezin autoritet, nazivajući je „derištem” i „mentalno bolesnom” (s obzirom na njezin Aspergerov sindrom), te joj govore da „šuti” i da „odraste”. Cijelim putem, uključujući i zastrašujući izlet brodom preko Atlantika u Ameriku, njezin je otac s njom. Greta je cijelo vrijeme usredotočena na klimatske promjene, naglašavajući da bi se svijet zapravo mogao bolje usredotočiti na pitanja poput klimatskih promjena kada bi svi „imali malo Aspergera”.
Ovaj bih dokumentarni film svakako preporučila svima, a pogotovo mladima u Hrvatskoj koje ta tema malo ili nimalo ne zanima. Mene je osobno inspirirao da doznam još i više o problemima klimatskih promjena, ali i o rješenjima za održiviji način života na našem planetu. Svidjela mi se veza između Grete i njezina oca. Iz filma je jasno vidljivo koliko mu je stalo do kćeri. Također mislim da je važno da je u filmu spomenuto da je puno klimatskih aktivista ubijeno zbog svojih stavova i izricanja istine, jer se o takvim događajima vrlo rijetko govori. Time sam bolje mogla razumjeti Gretu i strah koji je osjećala kad god je javno izricala svoje mišljenje. Ovaj je film inspiracija za svaku mladu osobu kojoj je stalo do problema globalnoga zatopljenja, ali je istodobno i upozorenje za sve ostale ljude, pogotovo političare, da odmah moraju nešto poduzeti i boriti se za pravdu prije nego što postane prekasno za sve nas.