top of page

Od jezične do PMF-a

Mia Schwerer studentica je molekularne biologije na PMF-u i dobitnica je Rektorove nagrade za svoj rad.

Pomalo je neobično što je Mia bivša učenica naše škole, jezične gimnazije.

Razgovara i piše: Nina Jončić

20. studenoga 2021.

Mia Schwerer

          Mia Schwerer, bivša učenica XVIII. gimnazije, studentica PMF-a i dobitnica Rektorove nagrade

Srednja škola

Nakon dvojbe između MIOC-a i XVIII. gimnazije Mia je odlučila upisati XVIII. i svojim odabirom šokirati dosta ljudi, s obzirom na to da je imala prosjek 5.0.

U mojoj odluci prevagnulo je to što je ona nudila dvojezični program na njemačkome jeziku i stjecanje Njemačke jezične diplome što mi je bilo bitno jer planiram dio studija provesti u Austriji ili Njemačkoj.

 

Unatoč tome što je imala problema na početku, uspjela se snaći te je bila sigurna da je odabrala pravu školu. U svoj odabir bila je sigurna sve do mature jer je ciljala upisati molekularnu biologiju na zagrebačkom PMF-u. Zbog visokih kriterija i malog broja mjesta, to nije bio lako ostvariv cilj, no Mia se svojim prosjekom 4.8 kombiniranim s puno volje i truda našla iznad upisne crte.

Time sam dokazala svima, ali prvenstveno samoj sebi, da nije bitno iz koje škole dolaziš jer dokle god imaš želje i volje uz malo truda sve se može postići. Trenutno su iza mene 2/3 preddiplomskog studija, sve sam položila u roku, a uz to imam i Rektorovu tako da, iako nije najuobičajeniji put nakon jezične, svakako mislim da se iz bilo koje srednje može upisati i uspješno završiti PMF ako je to ono što te zanima i čime se želiš baviti.

Početci rada u biologiji

Za biologiju se zainteresirala 2016. nakon susreta s pravim laboratorijem i upoznavanjem s područjima STEM-a u Youth science campu u sklopu Znanstveno-edukacijskog centra Višnjan.

S molekularnom biologijom susrela se tek 2018. kada je nakon prvog razreda srednje škole sudjelovala u Summer school of science, također u Višnjanu. Tamo je, nakon tjedan dana rada na projektu iz biologije, odlučila da se želi baviti mikrobiologijom ili makrobiologijom. Iako se u jezičnim gimnazijama fokus ne stavlja na biologiju, Mia je svake godine bila sve sigurnija da je molekularna biologija pravi izbor za nju.

Ja sam imala odličnu priliku upoznati se s prirodnim znanostima na zanimljiv način u ljetnim školama u Višnjanu, ali mnogi to nemaju i zato mislim da bi se i u jezičnim gimnazijama, bez obzira na to što je interes naizgled malen ili nikakav, te predmete trebalo približiti učenicima na zanimljiviji i prije svega zabavniji način putem projekata i radionica.

Za svoj je rad na fakultetu dobila Rektorovu nagradu. Na mrežnim stranicama Sveučilišta u Zagrebu stoji da se Rektorova nagrada kojom se nagrađuju najbolji studentski radovi znanstvenoga sadržaja odnosno umjetnička ostvarenja ustanovljuje radi poticanja znanstvenoistraživačkoga i umjetničkoga rada te promicanja studentskoga stvaralaštva.

Opis rada

Službeni naziv rada je Fenotipska i genotipska varijabilnost izolata vrste Saprolegnia iz hrvatskih pastrvskih ribnjaka

Proučavani su sljedeći organizmi: oomicete iliti vodene plijesni roda Saprolegnia, patogeni mikroorganizmi koji žive u vodi i uzrokuju bolest kod brojnih riba. Zanimljivo je da su oomicete prije bile svrstavane u carstvo gljiva, a tek nedavno su na temelju molekularnih analiza premještene u carstvo protista, što ukazuje na to koliko su one istovremeno slične, ali i različite od prije poznatih organizama.

Važno je razlikovati fenotipa od genotipa: genotip je skup svih gena jednog organizma, a fenotip su sve vidljive karakteristike i značajke istog.

Cilj istraživanja bio je otkriti kako i koliko se prema genotipu i fenotipskoj karakteristici brzine rasta razlikuju izolati oomiceta prikupljeni u različitim hrvatskim ribnjacima.

Važnost ovog istraživanja je u tome što oomicete uzrokuju velike ekonomske gubitke i ekološke štete koje se potencijalno mogu spriječiti, ali za to je potrebno bolje razumijevanje njihove molekularne epidemiologije. Upravo je ovim istraživanjem prvi put analizirana fenotipska i genotipska varijabilnost izolata koja može doprinijeti razumijevanju patogenosti i raširenosti ove vrste, a time i usmjeriti razvoj metoda za suzbijanje širenja bolesti.

m-schwerer-3.jpg

          Mia / često korištena radna metoda 

m-schwerer-2.jpg

          Mia / petrijevke u kojima se uzgajaju mikroorganizmi na kojima je Mia radila

Proces pisanja rada

Prije pisanja bilo kojeg znanstvenog rada, potrebno je proučiti literaturu, napraviti plan i odraditi praktični dio u laboratoriju. Nakon napravljenog plana i proučavanja literature, Mia je započela s praktičnim dijelom, za što joj je trebalo dva mjeseca skoro svakodnevnog rada.

Nakon prikupljanja podataka, trebala ih je obraditi. Priznala je da joj to nije bilo lako jer nije imala potrebno znanje iz bioinformatike, ali kao i sve do sad uz vježbu i trud i to je savladala.

Nakon prikupljanja i obrade podataka, očekivala je da će pisanje ići brzo, no to nije bio slučaj.

Uvijek izgleda kao da ima vremena dok se rok za predaju ne približi toliko da te uhvati potpuna panika. Takav je slučaj bio i kod mene pa sam zadnjih tjedan dana provodila cijele dane za laptopom i s mentoricama razmijenila milijun mailova kako bih konačnu verziju rada učinila što boljom.

Nakon završetka pisanja, Mia nije stala s istraživanjem jer je, kako kaže, dosta toga ostalo nepoznato i neistraženo. Želja joj je to završiti te se nada da će napisati još neki rad na tu temu.

 

m-schwerer-1.jpg

         privatni album / Rad spreman za predaju

Kao i svako istraživanje, ni ovo nije teklo glatko. Bilo je potrebno proći preko puno neuspjelih pokušaja da bi se došlo do rezultata.

To je dio koji nitko osim tebe ne vidi i izvana izgleda kao da je sve savršeno uspjelo iz prve, ali ti jako dobro znaš da stvarnost nažalost nije takva. Tako je bilo i u mom slučaju, nije sve teklo glatko, bilo je tu dana kada sam mislila da neću uspjeti i da je sve otišlo u krivom smjeru. Nekada je to značilo odbiti druženje i ići u labos petkom navečer, ali mikroorganizmi i molekule ne znaju koji je dan pa sam se ja njima morala prilagoditi. Kada je tu strast prema onome što radim nije mi teško odvojiti koji sat više kako bi posao završila uspješno i kvalitetno.

 

Nakon što je dobila nagradu puno je ljudi pitalo što je s njom dobila. Smatra da je to krivi stav jer je više toga dobila samostalnim provođenjem istraživanja te suradnjom s mentoricama i doktorandicama nego samom nagradom.

Osobno, ova nagrada mi puno znači jer, osim iskustva koje sam stekla, pokazuje mi kako su i drugi prepoznali vrijednost i kvalitetu mog istraživanja. Profesionalno, Rektorova nagrada za individualni znanstveni rad u životopisu definitivno lijepo izgleda jer je na neki način pokazatelj da sam uz fakultet radila i nešto dodatno te da imam određena dodatna iskustva u praktičnom radu, a pokazuje i moju motiviranost te da sam spremna odvojiti svoje slobodno vrijeme za dodatan rad.

Hobiji

Iako je opće poznato da se uz studiranje molekularne biologije nema previše slobodnog vremena, Mia je odlučila potpuno iskoristiti vrijeme studija.

Volim svoje slobodno vrijeme uz faks maksimalno ispuniti i iskoristiti sve prilike što često rezultira prenatrpanim rasporedom, ali koliko god bila umorna od tog ritma najbitnije mi je da sam na kraju dana sretna s onim što sam napravila i postigla.

Na prvoj godini postala je suvoditeljica Tima za popularizaciju znanosti u udruzi eSTUDENT u sklopu koje su organizirani brojni projekti.

Početkom 2021. postala je glavna urednica časopisa In Vivo, koji kroz kratke članke, pisane jednostavnim i svima razumljivim jezikom, studente, ali i širu javnost informira i obrazuje o aktualnim temama i novostima vezanim uz biologiju. Časopis je počeo izlaziti 1999., što znači da je časopis stariji od Mije same te je do sada izašlo 25 brojeva, a krajem ove godine trebao bi izaći i 26.

Zbog svoje ljubavi prema edukaciji, sudjeluje u ljetnim školama u Višnjanu u kojima je i počela s radom u području biologije. Tamo kao mentorica priprema i provodi sedmodnevne projekte s učenicima.

Najdraže mi je kad kod djece uspijem postići wow efekt i potaknuti ih na daljnje razmišljanje jer iz vlastitog iskustva znam koliko to može utjecati na daljnji razvoj područja interesa.

Dragoj Miji zahvaljujemo na izdvojenom vremenu, od srca čestitamo na osvojenoj nagradi i velikom priznanju za rad i trud te joj želimo puno, puno uspjeha i kvalitetnoga rada u svim područjima kojima se bavi!

bottom of page