NEKA CIJELI OVAJ SVIJET…
Vrhunsko umjetničko djelo, mjuzikl „Jalta, Jalta” prvi je put izveden prije 50 godina. A imperativ koji se ori iz najpoznatijih stihova završne pjesme nije do dana današnjega zaživo, a upravo nam danas toliko treba njegovo ostvarenje.
Piše: Tea Fadljević
13. travnja 2022.
Optimizam i smijeh za slobodan i sretan svijet
Davne 1972. godine, u doba Hladnoga rata kada je svijet već bio podijeljen, u Zagrebu je prvi put prikazan mjuzikl „Jalta, Jalta“ koji je napisao i uglazbio Alfi Kabiljo. Premijernoje prikazan u prosincu 1971. i svi su znali da će biti hit. I nisu bili u krivu! Mjuzikl se proslavio diljem bivše Jugoslavije, a nekoliko puta se pojavio i na talijanskim pozornicama. Mnoge su novine, ne samo naše domaće, nego i svjetski poznate, izvještavale o tom mjuziklu koji, uz dozu optimizma i smijeha, pokušava ukazati kako svijet treba ostati slobodan i sretan poput te slavne zelene livade.Što je zapravo zelena livada? Zašto je svi žele?Zašto jednoga dana cijeli svijet ne bi postao zelena livada? Je li 50 godina nakon premijere došlo vrijeme za to?
Slavna konferencija, vođe i njihovi sobari
Europa 1945. Drugi svjetski rat bliži se kraju, a podjela svijeta već je počela. Velika trojka, Roosevelt, Staljin i Churchill, sastala se u Jalti, na poluotoku Krimu u veljači te godine jer povijest pišu pobjednici, a pobjednici zaslužuju najveći komad nagrade. Tako bismo mogli opisati tu slavnu konferenciju, a koliko je slavna govori i činjenica da je upravo ta scena prikazana preko tisuću puta na pozornici kazališta Komedija.
S velikom trojkom stigli su i njihovi sobari: Rus Griša, Amerikanac Larry i Englez Stanley. Oni su smješteni u vilu Aramovski, o kojoj brine kućepaziteljica Nina Filipovna. Međutim, sobari nemaju povjerenja jedan u drugog. Počnu se dogovarati kako bi podijelili svijet (iako je njihov pravi posao briga o rublju njihovih lidera), a možda bi i uspjeli da na Antarktiku ne postoji jedno mjesto koje se zove zelena livada i o kojem njihovi šefovi ništa ne znaju.
Zelena livada
To je mjesto idilično, tamo nema rata ni tuge, djeca tamo ne ostaju bez roditelja, tamo nitko ne gine, to je sretan kut Zemlje. Kada bi njihovi lideri saznali, pokušali bi je podijeliti, zar ne? A tamo gdje ljudska noga nikada nije kročila, nema zla.
U međuvremenu, generali i delegati koji prisustvuju konferenciji, primjećuju da se s velikom kartom svijeta u dvorani za odmor događaju čudne stvari. Pri dnu te velike karte, tamo gdje je Antarktika, javlja se nekakva misteriozna zelena mrlja.
No, sobari ne dijele samo svijet na tri podjednaka dijela. Nina Filipovna mora se truditi udovoljiti im, čak i granu za vješanje mora podijeliti kako se tri sobara ne bi potukla. Spletom okolnosti sva trojica bijahu izbačeni iz vile, a kada Griša saznaje kako je Nina bila nježna samo prema Stanleyju i Larryju, između njih dolazi do velike svađe i u vrtu vile aktivira se bomba.
Nina odlazi na ispitivanje, svi žele saznati gdje se nalazi taj neosvojen dio zemaljske kugle. Na kraju lideri shvate kako bi taj dio svijeta trebao ostati takav kakav jest, netaknut od zla koje ljudi ostavljaju za sobom te ostavljaju livadu da i dalje stoji tamo negdje daleko, da po njoj raste cvijeće i da ostane dijelom neke druge podjele svijeta.
Nina je slobodna, sa sobarima se dogovara da će jednog dana svi zajedno otići na „zelenu livadu”. A možda jednog dana i cijeli svijet postane zelena livada…
Neka cijeli ovaj svijet
Finale „Jalte, Jalte” predstavlja pjesma „Neka cijeli ovaj svijet” puna optimizma koji nam je danas, kada smo okruženi užasom koji se trenutačno događa ne samo u Europi, nego i u svijetu, i više nego potreban. Kada bi samo cijeli svijet postao zelena livada, puna leptira i cvijeća, ljudski „happy end“. A dok se to ne dogodi (nadajmo se ubrzo) čuvajmo našu Jaltu, Ninu Filipovnu, Grišu, Stanleya i Larrya, čuvajmo je jer kako i pjesma kaže, dok ima nje, ima šanse i za nas.