"Hajdemo u planine... jer tamo nema zime..."
Skijanje je, uz klizanje i sanjkanje, jedan od najpopularnijih zimskih sportova. Hrvati, u popularno zvanom hrvatskom tjednu, najčešće odlaze na talijanska ili slovenska skijališta. Pandemija koronavirusa sve je zakomplicirala pa tako i skijanje, ali tko želi i voli, uvijek će naći način. Donosimo kratak pregled omiljenih skijaških odredišta, cijene skijaških aranžmana za četveročlanu obitelj te osvrt na skijanje u Hrvatskoj.
Piše: Karla Korunić
9. siječnja 2021.
Skijanje je, uz klizanje i sanjkanje, jedan od najpopularnijih zimskih sportova. Neki se ljudi njime bave profesionalno tijekom cijele godine te odlaze u Alpe, Skandinaviju ili u neka druga mjesta na kojima uvijek ima snijega na treninge i natjecanja, a neki se njime bave rekreativno. Oni odlaze na tjedan-dva na skijanje, odsjedaju u hotelima ili apartmanima na skijalištu ili u nekom mjestu blizu skijališta. Skijanje je prilično skup sport jer je potrebna oprema koja uključuje skije, pancerice, kacigu i skafander, a za vožnju žičarom potrebno je nabaviti skijašku kartu ili ski pass.
Wix / Oprema za skijanje
Skijanje u pandemiji koronavirusa
Trenutno su odlasci na skijanje otežani zbog pandemije koronavirusa. Za razliku od 2020. godine kada su skijališta bila zatvorena, sada se na većinu skijališta može s COVID potvrdom ili je potrebno ispuniti neke druge uvjete vezane uz koronavirus: ovisno o zemlji, potrebno je primiti različit broj doza cjepiva, imati potvrdu o preboljenju, negativan COVID test ili biti 14 dana u samoizolaciji prije ulaska u zemlju, a čak i unutar iste zemlje u različitim regijama uvjeti mogu biti različiti i oni se s vremenom mijenjaju.
Wix
Omiljena skijaška odredišta
Hrvati najviše na skijanje idu u susjedne zemlje: Italiju, Sloveniju, Austriju te Bosnu i Hercegovinu, a manje ih na skijanje ide u Francusku i Švicarsku.
Velik broj Hrvata na skijanje odlazi za vrijeme zimskih školskih praznika pa se taj tjedan popularno naziva i „hrvatski tjedan“. Ove godine u hrvatskom tjednu za odlazak na skijanje u Austriju i Sloveniju bilo je potrebno cijepiti se ili imati potvrdu o preboljenju što se tražilo od svih osoba starijih od 12 godina. Za ulazak u Francusku bilo je potrebno priložiti negativan COVID test star najviše 48 sati što je vrijedilo za sve starije od 12 godina. U Švicarskoj te mjere vrijede za sve starije od 16 godina.
Na talijanskim skijalištima ima više strmijih i opasnijih staza te tamo više odlaze profesionalci i bolji skijaši dok na slovenskim skijalištima ima više blažih staza i one su više namijenjena rekreativcima i početnicima.
Najskuplja su skijališta u Europi ona u Švicarskoj i Skandinaviji, a najneobičnije je skijalište na svijetu u Siriji, na planini Hermona. Skijalište je posebno zato što se na jednoj strani padine izraelski turisti spuštaju i piju kuhano vino dok je na drugoj strani padine građanski rat.
Cijene skijanja u popularnim odredištima
U Bosni i Hercegovini, a potom u Sloveniji skijanje i smještaj najpovoljniji su. Na stranici Booking.com za 6 noćenja u hotelu s tri zvjezdice treba izdvojiti: na Kronplatzu u Italiji otprilike 8800 kuna, u Sloveniji na Kranjskoj Gori oko 5500 kuna; Austrija je po cijenama negdje između Italije i Slovenije pa je tako takav smještaj na skijalištu „Zell am See“ oko 6200 kuna, a na Jahorini u BiH oko 5000 kuna. Sve cijene uključuju šestodnevni smještaj za dvoje odraslih i dvoje djece. Navedena su skijališta popularna među hrvatskim skijašima.
Također unaprijed u trošak treba ukalkulirati i cijenu skijaške karte koja je najskuplja u Italiji na Kronplatzu (karta za odrasle iznosi 219 eura), a najjeftinija je u Sloveniji u Kranjskoj Gori (152 eura). Cijena skijaške karte u Bosni i Hercegovini začuđujuće je skupa i jedna karta za odrasle iznosi 210 eura!
Cijene skijaških karata najbolje je unaprijed provjeriti izravno na mrežnim stranicama skijališta, a moguće ih je i kupiti unaprijed preko interneta. Djeca, mladi i umirovljenici mogu kupiti povoljnije skijaške karte.
Wix
Skijališta u Hrvatskoj
Hrvatska nema puno mjesta za skijanje jer nema prirodne uvjete za to ni dovoljno sredstava da ih održava. Dva su manja skijališta, Platak i Mrkopalj, sa svega nekoliko staza i jedna je skijaška staza na Sljemenu na kojoj se svake godine održava utrka Snježna kraljica koja je dobila ime u čast najuspješnijoj bivšoj hrvatskoj skijašici Janici Kostelić. Već se godinama zbog nedostatka snijega na Sljemenu radi umjetni snijeg. Ove se godine zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta utrka muškog slaloma nije uspjela ni održati, a na ženskoj su se utrci skijašice i njihovi treneri žalili da je snijeg loš i da je staza puna lišća.
Zagrepčani od te staze nažalost nemaju prevelike koristi jer je otvorena samo nekoliko dana dok traje utrka, a sljemenska žičara već godinama ne radi.
https://snowqueentrophy.com/program/ Nagrada pobjednici Snježne kraljice