ŠTO NAM DONOSI SUTRA? JE LI NOVI DAN ILI NIJE?
Predstava redateljice Ivice Boban koja progovara o svakodnevnim problemima ljudi oko nas
Sutra (ni)je novi dan predstava je redateljice Ivice Boban koja se uprizoruje u Teatru Exit. Za redateljicu su predstave u kojima mali broj glumaca igra mnogo različitih uloga postale prepoznatljiv znak. Pisali smo i o njezinoj predstavi Kako misliš mene nema?!.
Dakle, Iskra Jirsak, Zoran Pribičević i Mirela Videk, glume po nekoliko likova, od kojih se svaki suočava sa svakodnevnim problemima. Ova predstava, kao i mnoge druge u Teatru Exit nije zamišljena samo da bude zabavna već i da ukaže na neke stvarne i ozbiljne probleme s kojima se naše društvo susreće i suočava.
Kroz cijelu predstavu likovi se razvijaju. Primjerice, na početku upoznajemo lopova, džeparoša Želimira koji krade čim mu se ukaže prilika, a na kraju svoj „najveći ulov“ daje djedu Slavku koji skuplja boce.
Kroz radnju se isprepliću problemi neimaštine, potreba za poštovanjem i ljubavi, sukobi u obitelji, izazovi u pronalaženju posla s postizanjem prihvaćenosti društvu. Ovdje su likovi prisiljeni krasti, skupljati boce te spavati s različitim muškarcima za novac kako bi mogli donekle normalno živjeti.
Zanimljiv je početak predstave: džeparoš Želimir narušava takozvani četvrti zid predstave, trkom ulijeće u kazalište, bježeći od policije, govoreći "U teatru je spas" kroz gledalište dolazi do pozornice, pri čemu se ispreliće prostor pozornice i prostor gledališta, i počinje pričati svoju priču. Odrastao je bez roditelja i krade kako bi preživio. Jako je postao vješt u tome, govori da je to sada njegovo zanimanje.
Lea Čukman (dio ilustracije)
Mlada lijepa djevojka Miki željna je pažnje muškaraca i odnosa s njima te to počinje iskorištavati za novac ili kako bi dobila neke druge materijalne stvari. Ona je zapravo jako nesretna i želi upoznati nekoga tko će je zaista voljeti.
Njezina najbolja prijateljica Vanesa, koja odmalena prodaje različitu robu na štandu i ima probleme s agresivnošću, pokušava je zaštititi od svih muškaraca koji je žele iskoristiti.
Jedan je od tih muškaraca Laki, mišićavi mladić koji neprestano vježba i zavodi žene. Laki pretjeruje sa steroidima što mu kasnije utječe na zdravlje.
Lea Čukman (dio ilustracije)
Lea Čukman (dio ilustracije)
Tu je još i bivši student fizike Krešo, koji potpuno živi u virtualnom svijetu igrica i ima problema s uklapanjem u društvo. Kreši se sviđa Anita, mlada farmaceutkinja koja ne može naći posao u struci pa radi u videoteci.
Njezini baka i djed, Slavica i Slavko, umirovljenici su s premalom mirovinom i jedva sklapaju kraj sa krajem, a Slavko je k tome bolestan i dementan.
Pratimo paralelno životne priče likova koji se u određenim životnim trenutcima povezuju te se njihove priče isprepliću, a oni se počinju mijenjati.
Lea Čukman (dio ilustracije)
Glumci su pokazali nevjerojatan talent i trud jer su svaki lik okarakterizirali različitim gestama, položajima tijela te posebnim načinom govora, uličnim slengom, psovanjem ili siromašnim rječnikom. Tako zaista gledatelji uvijek mogu prepoznati o kojem se liku radi i prepoznati iz kakve sredine dolazi.
Zaista je impresivno da troje glumaca može toliko dobro odigrati više likova u jednoj predstavi. Prostori u kojima se likovi kreću također su raznovrsni, od bolnice, videoteke, diska, pa do ljekarne i privatnih stanova.
Osobito se ističe scena iz diska u kojoj Laki demonstrira kako osvojiti komada u pet koraka. U predstavi je također bilo elemenata plesa, što je doprinijelo raznovrsnosti.
Ova predstava govori i o tome kako se uvijek treba nadati i imati vjere u bolje sutra. Nikada ne možemo predvidjeti što se sutra može dogoditi, ali uvijek trebamo imati želje i snove koji će nam pomoći u svakoj situaciji i motivirati nas. Uvijek će biti trenutaka kada smo sigurni kako je sve gotovo i da ne možemo krenuti dalje, ali i ti će dani proći. Samo se ponovo moramo dići na noge i krenuti dalje jer doći će i dani kada će se napokon sve dobro poklopiti.
Predstava je, poput likova koji nam se predstavljaju, komična, zabavna, dirljiva, emotivna i poučna te biste je svakako trebali pogledati.
Lea Čukman (ilustracija)
Nela Drach