top of page

Erasmus+ projekt - pregled aktivnosti 

Napokon smo dočekali Španjolce u XVIII. gimnaziji te smo pratili kako su provodili svoje vrijeme u Hrvatskoj, kojim su se aktivnostima bavili u skupinama u koje su bili podijeljeni te koje su zanimljive lokacije posjetili s našim učenicima.

Pišu: Marta Jolić i Nea Kos
1. lipnja 2022.

Nakon razgovora s profesoricama Dvoršćak i Tardelli o dobrobitima projektne nastave, o samome projektu te o učenicima koji sudjeluju (tekst: Water - The Spring of Life), napokon smo dočekali i goste iz Španjolske te su se od 24. do 30. travnja 2022. mogle provoditi pomno planirane aktivnosti u sklopu Erasmus+ projekta Water – The Spring of Life.

Pratili smo kako su vrijeme provodili Španjolci i učenici XVIII. gimnazije.

Projekt - skupna.JPG

      Matija Prosinečki

U nedjelju (24. travnja) Španjolci su nakon dugoga iščekivanja došli u Zagreb. Upoznali su se sa svojim domaćinima, profesorima i ostalim sudionicima u projektu. Nakon upoznavanja kratko su obišli Zagreb i prošli kroz sve aktivnosti, zadatke i kroz plan putovanja.

      Matija Prosinečki

Formiranje skupina

U ponedjeljak su  svi učenici bili podijeljeni u četiri skupine. Prva se skupina, pod vodstvom profesorice Dvoršćak, bavila raspolaganjem vodnih resursa, druga se skupina, pod vodstvom profesorica Tardelli i Marušić bavila rijekama, treću skupinu s pticama močvaricama vodile su profesorice Dorešić i Kapov, a posljednja grupa bavila se vodama u umjetnosti i njih je vodila profesorica Perković Prlenda.

Svaka je skupina dobila zadatak da nakon istraživanja napravi prezentaciju, plakat ili video, ovisno o svojoj temi.

Vukovar, Kopački rit; Karlovac i Plitvička jezera

U utorak je bio organiziran izlet u Vukovar i Kopački rit, a u srijedu su sudionici posjetili Karlovac i Plitvička jezera. Na oba izleta išli su Španjolci i njihovi domaćini, a učenici XVIII. gimnazije su, ovisno o grupi u kojoj obrađuju temu, išli na jedan od dvaju izleta.

Razgovarali smo s Miom i Lulu, učenicama prvog razreda koje su išle na izlet u Kopački rit i Vukovar.  Saznali smo da je svaka grupa dobila listu zadataka koja im kasnije pomagala i vodila ih tijekom izrade prezentacije, plakata i videa. U komunikaciji sa Španjolcima pomagale su im profesorice i znanje engleskoga jezika. Bez obzira na manje ili veće prepreke u komunikaciji, svi su se dobro zabavili, sprijateljili i dodatno povezali.

      Matija Prosinečki

Tijekom cjelodnevnog druženja sa Španjolcima shvatili smo da su iznimno otvoreni, druželjubivi i veseli. Također smo saznali da im se Hrvatska jako dopala i da se nadaju našem dolasku u Cordobu. Naravno, sam cilj izleta bio je ostvaren. Naučili smo nešto novo o rijeci Korani čiji je izvor upravo na Plitvičkim jezerima, vidjeli smo razne vrste životinja, ali najvažnije od svega stekli smo nova iskustva i nova prijateljstva.

(Ema Dumančić)

      Matija Prosinečki

Obrada podataka i priprema prezentacija

U četvrtak je svaka skupina započela s obradom prikupljenih podataka i izradom prezentacija te su dan proveli u prostorijama naše škole, a u petak su svoje prezentacije izlagali u učionicama i na školskim hodnicima. Učenici su svoje radionice predstavljali na engleskome jeziku kako bi se što bolje razumio postupak prikupljanja podataka, tema i ciljevi rada u skupini te kako bi se jasnije mogli predstaviti rezultati.

      Matija Prosinečki

U subotu su se domaćini i profesori oprostili s našim gostima. Iako bi svi željeli da je ovaj posjet bio barem malo duži (mnogi su se nadali i odlaskom u španjolski grad Cordobu), svim sudionicima ovog projekta u sjećanju će ostati putovanja, zabava i istraživanja. Drage goste i prijatelje zasigurno ćemo pamtiti, a nadamo se još kojoj suradnji kroz sljedeće godine.

Smatram da nam je svima trebala barem mala promjena jer nakon svega što smo proživjeli, zapravo nakon svega što nismo proživjeli zbog pandemije, naučili smo cijeniti i najmanji novi događaj koji nas uveseljava. Iznimno mi je drago što sam sudjelovala u ovom projektu iako smo mi bili ti koji su bili domaćini, a ne gosti u nekoj drugoj državi. Nadam se da će sljedeće generacije XVIII. gimnazije imati više sreće i da će otputovati kod naših veselih Španjolaca. (Lea Radić)

bottom of page